Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.07.2009 11:16 - Няколко хитри техники, ако се налага да работите сами
Автор: maistorica Категория: Хоби   
Прочетен: 3588 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 06.07.2009 11:18

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Няколко хитри техники, ако се налага да работите сами

Ако сте майсторът вкъщи, може би често Ви се налага да работите за двама, а да няма кой да Ви помогне. Предлагаме Ви няколко съвета как да увеличите продуктивността си и да улесните работата си, докато се справяте сам/а с някои специфични дейности. Основната идея е да използвате по нов начин обичайни неща, като например скоби, блокчета, пирони, магаре за рязане на дърва или пък остатъчен строителен материал. С тяхна помощ ще бъдете учудени колко много работа можете да свършите дори и без чужда помощ.

1. Лостовете могат да повдигнат много повече, отколкото съседът
Стълбът за лоста е поставен в земята, а около основата му е увита верига. През веригата е прокарана дълга дъска, която представлява всъщност лоста. Под него сложете блок, поставен върху земята, за да не може лостът да се забива в нея.

image

2. Вземете всичко със себе си, за да не губите време за слизане и повторно качване
Когато имате някаква работа върху покрива или на горен етаж от сградата, опитайте се да съберете всичко, което ще Ви бъде необходимо за работа на едно място, за да спестите време. Така няма да Ви се налага да слизате и да се качвате повторно. Ако поправяте покрива можете да използвате здрава кофа от около 20 литра, в която да сложите необходимите инструменти и материали, а след това да издърпате нагоре. Дори все пак да забравите нещо, вече сте си спестили поне няколко слизания и качвания по стълбата.
Забележка: Не забравяйте да сложите предпазен колан.

image

3. Захванете дългите и тежки елементи със скоби, блокчета, винтове и пирони
Една от най-трудните дейности при самостоятелната работа е задържането на голяма плоскост шперплат, подпирането на тежки плоскости или пък монтажът на дълги плоскости, докато ги поддържате на мястото им. В някои от тези случаи можете да захванете със скоби дългите плоскости, за да не се налага да ги поддържате с ръце. В други случаи можете да забиете няколко малки пирона в краищата на обшивката, докато я намествате фино и я монтирате стабилно. Обикновено дупките, оставени от малките пирони са почти незабележими, а и цената определено си струва, имайки предвид колко проблеми си спестявате.
Окачването на нов 3-метров улук може да бъде проблем – не и ако закрепите по-далечния му край със скоби, прикрепени към дъното на первазната дъска.

image

4. Използвайте опорна точка и баланс, за да се справите с дългите стълби
Колкото е по-дълга една стълба, толкова по-трудно е да я повдигате и премествате. За да изправите дългата стълба, застопорете краката й срещу основата на сградата и избутайте стълбата, докато се изправи до стената. За да я свалите, избутайте долната част на стълбата обратно към стената и внимателно я върнете на земята.
Забележка: Винаги проверявайте за наличие на елементи от енергийната мрежа (основно кабели и жици) в близост до мястото, където работите със стълбата, особено ако тя е много висока.

image

1) Застопорете основата и изправете стълбата.
2) Изпънете стълбата, докато я придържате вертикално.
3) Премествайте стълбата наляво или надясно като я завъртате около оста й.


5. Използвайте балансна точка, за да повдигнете и пренесете тежка шперплатова плоскост
Поставете едната си ръка под плоскостта, малко пред централната й точка, а другата си ръка поставете от горната й страна, малко зад централната й точка. Повдигнете плоскостта, така че средната част да легне върху рамото Ви. Така рамото и гърба Ви поемат тежестта, докато ръцете Ви са нужни само за балансиране. Освен това така ще можете да виждате напред и дори да управлявате посоката си по завоите.

image

1) Изтеглете плоскостта в легнало положение.
2) Захванете горната и долната й част вертикално, и я повдигнете с помощта на краката.
3) Пренесете плоскостта, балансирайки с ръцете.


6. Носете престилка с необходимите Ви инструменти, за да работите по-бързо
Специалната престилка-колан, която използват майсторите и професионалистите, е незаменима при работата сам. Така няма да се чудите къде се намира чукът Ви точно, когато вече сте позиционирали дъските или да търсите постоянно подходящите за това пирони. Затова сложете в нея всички основни и необходими инструменти за работа, като не забравяте след като ги използвате да ги върнете на същото място. Ако спазвате това правило, скоро няма да Ви се налага дори да поглеждате към престилката – ще се пресягате автоматично към необходимия за работата инструмент.


7. Магаретата за рязане на дърва плюс 2х12 плоскости – един по-безопасен начин за работа нависоко
Работата със стълби, когато наоколо няма никой може да бъде проблемна и опасна, особено ако носите твърде много инструменти със себе си. Затова при по-малки височини (под 3 метра) можете да замените стълбата с просторна работна платформа, върху която ще можете да стъпите стабилно и едновременно с това да държите наблизо инструментите и материалите си. Освен това ще можете да се движите наляво и надясно, без да се налага да слизате и да местите стълбата.

image

Използвайте 2 масивни дъски без пукнатини с размер 2x12 (5 х 30 см.), поставени върху две стабилни магарета за рязане на дърва. Земята, върху която поставяте магаретата трябва да бъде твърда и равна, за да не се прекатурят те. Трябва да стъпвате внимателно върху така получената платформа, като не забравяте, че краищата на дъските са свободни.


8. Предварително започнете забиването на пироните и винтовете, преди да повдигнете плоскостта
Когато се налага да придържате плоскостта и едновременно с това да забивате пироните, разбирате че това съвсем не е лесна задача.Когато Ви се налага да заковете плоскост – независимо дали става въпрос за вертикално или хоризонтално положение, би било по-лесно предварително да забиете донякъде пироните/ винтовете, така че след това само да ги дозачукате. Забийте само няколко милиметра от дължината на пирона/ винта – така той едновременно ще бъде достатъчно стабилно поставен на мястото си, но няма да се показва от другата страна на плоскостта.

image

9. Използвайте лост и опорна точка, за да улесните окачването на вратата
Когато Ви се наложи да свалите вратата от пантите й по някаква причина (поправка и прочее), а след това да я върнете обратно, това би било доста трудно начинание за сам човек. За тази цел използвайте лост, с който да повдигнете вратата с помощта на единия си крак. Лостът (1х4) се поставя върху 2-сантиметрово дървено блокче. Изравнете половините на горната панта, вмъкнете горния шарнирен болт, след това изравнете и долните половини, а накрая вкарайте и останалите шарнирни болтове.

image

По материали на Рийдърс Дайджест (www.rd.com)



Тагове:   майстор,


Гласувай:
0



1. анонимен - Супер !!!
06.07.2009 20:52
Благодаря за идеите, ще се възползвам от някои...поздравления...
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: maistorica
Категория: Хоби
Прочетен: 2789669
Постинги: 391
Коментари: 547
Гласове: 12424
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930